Jak dostać się do Policji?

Bycie policjantem to marzenie wielu młodych chłopców. Jedni z niego wyrastają, inni zaś – dążą do tego z całych sił. Proces rekrutacji jest jednak dosyć wymagający. Nie każdy może zostać stróżem prawa.

Warunki, które musi spełnić kandydat na policjanta
Lista warunków, które spełnić musi przyszły policjant jest dosyć długa. Aby dołączyć do 100-tysięcznej formacji funkcjonariuszy Polskiej Policji musi być przede wszystkim obywatelami tego kraju. Posiadanie polskiego paszportu jest absolutnie kluczowe.

Niezwykle ważne jest również to, aby nasza opinia była bardzo dobra. Szczegółowy wywiad, który zostanie przeprowadzony wśród naszych sąsiadów oraz sprawdzenie kartotek – ma na celu wyeliminować kandydatów, którzy po prostu nie nadają się do pełnienia tak odpowiedzialnej służbie. Osoby, które w przeszłości były skazane prawomocnym wyrokiem sądu (zarówno karnie, jak i skarbowo) z marszu są odrzucane.

Policjantem zostać mogą osoby, które posiadają co najmniej średnie wykształcenie i w pełni korzystają z praw publicznych.

Wyjątkowe zdolności fizyczne – „mit” czy „prawda”?
Osławione już testy sprawnościowe do policji to żaden mit. To wymagające zestaw ćwiczeń, których wykonanie jest konieczne w określonym czasie. Jeśli nie uda nam się ich „przejść” – niestety odpadamy z rywalizacji o wymarzoną pracę.

Testy psychologiczne
Przyszły policjant musi również poradzić sobie z testami psychologicznymi. To egzamin, który według statystyk – „oblewa” zdecydowanie największa ilość kandydatów. Trudne, zapętlone pytania – to wyzwanie, które ma na celu ocenić sprawność psychiczną, zdolność do logicznego myślenia, prawdomówność, lojalność i wiele innych cech, którymi powinien charakteryzować się stróż prawa.

Policja Cię potrzebuje!
Czy wiesz, że w Polsce aktualnie jest spory deficyt policjantów. Służby mundurowe może nie są w kryzysie, ale… zdają się nie być dostatecznie przekonujące dla kandydatów. Zmniejszona ilość policjantów jest prawdopodobnie wynikiem:

  • Zbyt słabych warunków płacowych
  • Zmniejszonego zaufania publicznego do policjantów
  • Zmniejszonego szacunku do służb mundurowych wśród obywateli

Jeszcze kilkanaście – kilkadziesiąt lat temu na miejsce jednego policjanta przypadało kilka kandydatur. Dzisiaj ta sytuacja nieco się odwróciła. Nie oznacza to jednak, że łatwiej dostać się do policji. Szereg wymogów nadal jest w niezmienionej formie, dlatego też policja nie zatrudnia ludzi z łapanki.

Praca w Policji – wyobrażenia, a rzeczywistość.
Wielu osobom wydaje się, że bycie funkcjonariuszem policji to władza, która daje wiele przyjemności. Nic bardziej mylnego – to ciężki kawałek chleba, który wielu „marzycieli” sprowadził na ziemię. Bycie policjantem wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego też, zanim zaaplikujesz – zastanów się, czy aby na pewno jesteś stworzony do tej roli.

Wyobrażenia na temat pracy policjanta często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wydaje nam się, że to proste łapanie bandytów i złodziei. Niestety – to także praca w trudnych warunkach, mnóstwo biurokracji i niewielka pensja na start.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *