Jak dostać się do Wojska?

Jeszcze do niedawna w Polsce, każdy młody mężczyzna musiał odbyć zasadniczą służbę wojskową. Było to swojego rodzaju przygotowanie, które pozwalało zrozumieć istotę armii i poznać dyscyplinę. To wszystko odeszło jednak w zapomnienie. Dzisiaj owego przymusu nie ma, ale być może wkrótce znów wprowadzone zostanie prawo, które zmusi młodych mężczyzn do służby.

Zainteresowanie wojskiem i służbą wzrasta – coraz więcej młodych ludzi pragnie służyć w zawodowej armii. Wszystko to za sprawą sporych inwestycji, zmiany atmosfery oraz przede wszystkim – sporych korzyści finansowych. Żołnierz to świetnie opłacany zawód.

Jak dostać się do Wojska?
Aby przejść wojskowy nabór trzeba spełnić szereg różnych warunków. Rekrutacja wojskowa bywa nawet jeszcze bardziej restrykcyjna, aniżeli ta policyjna czy strażaca.

Przede wszystkim, aby ubiegać się o służbę wojskową musisz być obywatelem polski (posiadać polski paszport). Musisz cieszyć się nieposzlakowaną opinią i być niekaranym sądownie. Każdy prawomocny wyrok dyskwalifikuje kandydata. Co jasne – żołnierzem zawodowym stać się można dopiero po ukończeniu 18 lat.

Kandydat na żołnierza Wojska Polskiego musi wypełnić stosowny wniosek oraz załączyć odpowiednie dokumenty: życiorys, akt urodzenia, świadectwo szkolne potwierdzające uzyskanie wykształcenia oraz dokument poświadczający, że jest się osobą niekaraną. Wszystkie dokumenty należy złożyć w jednej z dwóch jednostek: Szkoła podoficerska lub Centrum Szkolenia Wojskowego.

W momencie, kiedy Twoje dokumenty zostaną poprawnie zweryfikowane, a Ty dostaniesz się do kolejnego etapu naboru – otrzymasz wezwanie na szczegółowe badania zdrowotne oraz testy. W przypadku, gdy wszystko będzie się zgadzało – zakwalifikujesz się do kolejnego etapu.

Ostatnim etapem, który jest kluczowy dla prawidłowej weryfikacji jest test sprawnościowy. Ocenie zostaną poddane takie wartości jak siła, wytrzymałość oraz szybkość. W zależności od udanych testów – Twoja kandydatura zostanie zweryfikowana w sposób pozytywny lub negatywny.

Jak złapać dodatkowe plusy?
Chcesz być wojskowym za wszelką cenę? Poznaj kilka czynników, które mogą zdecydować o pozytywnej weryfikacji Twojego wniosku:

1. Języki obce
    Ich znajomość jest niezwykle istotna. W wielu jednostkach wymagana jest znajomość języka angielskiego, więc jeśli będziesz posiadać stosowne certyfikaty – Twoje szanse znacząco wzrosną.
  2. Kursy i umiejętności
    Innym atrybutem jest przejście kursów, które mogą przydać się w służbie wojskowej. Liczą się między innymi prawo jazdy, kursy techniczne czy sprawnościowe.

Pamiętaj – ocena nie jest wydawana przez komputer. Często decydujący głos o pozytywnym zweryfikowaniu wniosku ma człowiek. Dlatego też, jeśli chcesz służyć – musisz wypaść dobrze także przed komisją.

Wojsko – dlaczego warto wstąpić w szeregi armii?
Zwiększone zainteresowanie służbą wojskową jest efektem wielu, nakładających się na siebie czynników. Część z nich związana jest z prowadzoną polityką. Uważa się, że nakłady na armię w najbliższym czasie zostaną znacząco zwiększone.

Już teraz dużo się mówi o sporych inwestycjach w sprzęt bojowy. Co więcej – wzrosnąć mają również płace, zarówno dla szeregowych jak i wyższych szczeblem.

Wojsko to świetne miejsce dla osób, które pragną służyć krajowi. To także – świat w którym można nauczyć się wielu kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, oddanie, wierność czy lojalność. Osoby, które służą tylko i wyłącznie dla pieniędzy, tudzież szybszej emerytury – zwykle nie robią tego zbyt dużo.

Należy przy tym także zauważyć, że służba wojskowa jest niezwykle wymagająca. Jeśli ktoś uważa, że w czasie pokoju żołnierz ma nie za wiele pracy to jest w ogromnym błędzie. Prócz codziennych ćwiczeń, treningów i zadań – wojskowi bardzo często zaciągani są do różnych prac społecznych. To miało miejsce chociażby w przypadku powodzi w 2001 roku, czy też wichur w 2017 roku. Lista zadań żołnierza jest ogromna – przetrwają tylko Ci najbardziej zdeterminowani i najsilniejsi.