Jak zostać Strażakiem?

Czy wiesz, że zawód strażaka jest najlepiej odbieranym przez opinię publiczną? To także wielkie marzenie – szczególnie chłopców. Obok policjanta – najczęściej maluchy pragną zostać właśnie strażakami.

Zawód strażaka to wymagająca praca, która polega nie tylko na gaszeniu pożarów. To także interwencje przy wypadkach, zabezpieczanie różnych miejsc, eliminacja owadów (np. gniazd szerszeni) i wiele wiele innych. To wyspecjalizowana służba do której dostać się mogą najlepsi.

Jak dostać się do Straży Pożarnej?
Strażakiem można zostać poprzez przejście jednej z dwóch ścieżek.

Pierwsza z nich zakłada przyjęcie do służby przygotowawczej. Dostać się mogą do niej osoby, które spełniają następujące warunki: mają nieposzlakowaną opinię, nie były karane, posiadają co najmniej średnie wykształcenie, są obywatelami Polski, cechują się sprawnością fizyczną i odpornością fizyczną (testy).

To kryteria, które dotyczą naborów na wolne miejsca w danej jednostce. Gdy obsada jest pełna – wówczas przyjęcie do służby przygotowawczej w obrębie danej jednostki jest zwyczajnie niemożliwe.

Podczas naboru kandydat zdobywa punkty za każdy z elementów (kryteriów): wynik testów sprawnościowych, wykształcenie (im wyższe, tym lepiej), przynależność od Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dodatkowe atuty (np. kursy płetwonurka, prawo jazdy itp.).

Wstępny nabór przechodzą najlepsi, którzy zostają poddani próbie wydolnościowej. Ostatnim krokiem jest test sprawności fizycznej.

Drugim rozwiązaniem jest tzw. służba kandydacka, czyli nauka w szkole pożarniczej. To swojego rodzaju przygotowanie do służby w straży pożarnej. Osoby, które zdadzą końcowe egzaminy mogą uzyskać tytuł inżyniera pożarnictwa.

Wymarzona praca, czyli dlaczego warto być strażakiem?
Prócz tego, że strażak oceniany jest przez opinię publiczną jako zawód najwyższego zaufania to niesie on za sobą naprawdę szereg różnych korzyści.

Przede wszystkim, praca w Państwowej Straży Pożarnej to całkiem przyzwoite zarobki. Prócz podstawy otrzymujemy dodatek za staż pracy (w przypadku służby kandydackiej – wlicza się ją do stażu), co gwarantuje nam stałą podwyżkę. Pieniądze to jednak nie wszystko.

Strażacy pełnią służbę 24-godzinną i pracują w systemie 1-2 (jeden dzień służby, dwa dni wolnego), co dla wielu jest ogromną zaletą.

Nie wszystko jest takie piękne!
Bycie strażakiem to jednak nie same zalety. To także ciężki kawałek chleba. Służba bywa wyczerpująca, szczególnie w okresach zwiększonego zagrożenia (silne upały, Sylwester). Co więcej, jako funkcjonariusze zobowiązani są do szeregu różnych działań o których kandydaci początkowo nie mają pojęcia. Desygnowani są bardzo często do kierowania ruchem, naprawy wałów przeciwpowodziowych i innych „zadań specjalnych”.

Jeśli zatem komuś wydawało się, że bycie strażakiem to tylko i wyłącznie gaszenie pożarów (których notabene jest coraz mniej) to był w ogromnym błędzie.

Czy warto? W naszej ocenie jak najbardziej. Należy mieć jednak na uwadze, że Strażak to osoba o najwyższym zaufaniu, dlatego też kandydaci oceniani są nie tylko przez pryzmat wyników sprawnościowych, ale także – osobowości i opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *