Trądzik: przyczyny i leczenie (domowe sposoby, suplementy diety)

Trądzik to defekt, którego objawami jest stan zapalny skóry, krosty, grudki i zaskórniki. Jego obecność diagnozuje się u ponad połowy nastolatków. Nie bez powodu nazwą zamienną dla terminu „trądzik pospolity” jest „trądzik młodzieńczy”.

Aby móc skutecznie walczyć z trądzikiem musisz poznać jego przyczyny. Czynników kształtujących ten defekt jest co najmniej kilka, co z całą pewnością nie ułatwia leczenia. Dlatego też, tak ważna jest konsultacja z dermatologiem. Specjalista ma zdecydowanie większą wiedzę na ten temat, co pozwala mu trafnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednią formę leczenia.

Przyczyny trądziku pospolitego (młodzieńczego)

  • Zmiany hormonalne – powodują nadmierną pracę gruczołów łojowych. Wytwarzanego łoju jest na tyle dużo, że zatykane są kanały wyprowadzające. To doprowadza do powstawania zaskórników, a następnie kształtowania stanu zapalnego. Następnie pojawiają się krosty i grudki. Zwykle trądzik wywołany zmianami hormonalnymi pojawia się na twarzy oraz plecach.
  • Niewłaściwa pielęgnacja cery – trądzik może być również wynikiem niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto, do cery warto dostosować konkretne specyfiki. Niektóre bowiem mogą nadmiernie wysuszać skórę, co również może być uznane za odpowiednie warunki do występowania stanu zapalnego.
  • Nieodpowiednie odżywianie – to, co jemy ma wpływ na nasz wygląd. Zbyt duża ilość toksycznych substancji w pożywieniu bardzo szybko objawia się poprzez rozmaite defekty skóry, w tym także trądzik. Dieta powinna być zdrowa, pełnowartościowa i wolna od szkodliwych substancji. Co więcej, zaleca się regularne zabiegi oczyszczające organizm od wewnątrz.
  • Brak aktywności fizycznej – brak ruchu bardzo szybko skutkuje nieodpowiednią kondycją organizmu, która ma wpływ na nasz wygląd. Dowiedziono, że trądzik diagnozuje się znacznie częściej u osób prowadzących siedzący tryb życia.
  • Warunki atmosferyczne – trądzik może być również wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Wpływ na jego występowanie mają również różne formy naświetlania (także solarium).

Leczenie trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, której eliminację powinniśmy zawsze rozpocząć od skutecznych działań o charakterze profilaktycznym. O czym konkretnie mowa?

Przede wszystkim należy zadbać o:

  • Zdrową, pełnowartościową i zbilansowaną dietę – nalezy unikać ostrych przypraw, słodyczy i wysokotłuszczowych, wielokrotnie przetworzonych potraw.
  • Prawidłową pielęgnację skóry – w każdym przypadku będzie ona inaczej wyglądała. Należy zorientować się jaki typ cery posiadamy i dobrać sprawdzone, dobrze opiniowane kosmetyki – zarówno do podstawowych działań higienicznych, jak i odżywczych.
  • Zdrowy styl życia – w wielkim skrócie; odpowiedni poziom  aktywności fizycznej, brak używek (alkohol i papierosy) oraz regularną kontrolę zdrowia (trądzik może być wywołany przez inną chorobę organiczną).

Warto również zrozumieć, że choć nazwa trądzik młodzieńczy sugeruje, iż jest to defekt, z którym borykają się osoby młode, to – dosięga również osoby w innym wieku. Charakterystyczny jest dla kobiet w ciąży oraz podczas okresu przekwitania (menopauzy). Może również pojawiać się u mężczyzn podczas andropauzy. W każdymz  wyżej wymienionych przypadków – wywoływany jest przez tzw. burzę hormonalną.

Kiedy działania profilaktyczne okażą się niedostatecznie skuteczne, możemy sięgnąć po rozwiązania farmakologiczne (tabletki, maście) – dostępne po konsultacji ze specjalistą lub sięgnąć po suplementy diety. Jednakowoż, należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy dostępny środek jest skuteczny. Na rynku jest bowiem dostępnych wiele preparatów, których efektywność pozostawia wiele do życzenia.

Z całą pewnością do skutecznych rozwiązań możemy zaliczyć Nonacne – suplement diety, który przez wielu określany jest mianem rewolucyjnego rozwiązania na trądzik. Więcej o tym suplemencie przeczytać można na oficjalnej stronie producenta, tj. Nonacne.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *