Łysienie plackowate – leczenie, przyczyny i prawidłowa profilaktyka

Łysienie plackowate to wyjątkowo niestetyczna jednostka chorobowa skóry głowy. Co więcej – nadal pozostająca sporą zagadką dla medycyny.

Mimo licznych badań, o łysieniu plackowatym nie można powiedzieć nic, co mogłoby być brane za pewnik. Tę chorobę uważa się, za autoimmunologiczną – tj. Wynikająca z autoagresji organizmu względem mieszków włosowych. Potwierdzeniem tej tezy ma być chociażby fakt, iż bardzo często występuje w asyście innych przypadłości autoimmunologicznych.

Łysienie plackowate – jak się objawia?

Ten typ wypadania włosów, w pierwszym stadium choroby nie jest zbyt widoczny. Ogniska wyłysień mają zaledwie 10-15 mm średnicy, co bardzo łatwo można zatuszować. Niestety, wraz z upływającym czasem – łysienie obejmuje coraz większą część głowy. Placki potrafią osiągać średnicę kilku centymetrów.

Ogniska zapalne mogą powodować świąd. Skóra jednak nie jest podrażniona. Po kilku miesiacach włosy odrastają. Łysienie plackowate jest jednak chorobą przewlekłą i mającą tendencje do nawracania.

Łysienie plackowate – co stanowi przyczynę?

Reakcja autoimmunologiczna organizmu kształtowana jest przez patologię układu odpornościowego. Medycyna nadal nie posiada dostatecznej wiedzy by stwierdzić, co faktycznie stanowi przyczynę takiej, a nie innej reakcji na mieszki włosowe.

Nie mniej jednak, lekarze w formie profilaktyki zalecają – odpowiednio odżywiać włosy i zahowywać ich higienę. Warto również ograniczyć ilość i częstotliwość stosowanych stylizatorów chemicznych oraz wykorzystywanie lokówek, prostownic, suszarek i innych urządzeń bazujących na wysokiej temperaturze (negatywnie odbijają się na kondycji włosa i skóry).

Łysienie plackowate – leczenie

Łysienie plackowate jest niezwykle trudne w leczeniu. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu wiedza medyczna jest w tym zakresie mocno ograniczona.

Powszechne zastosowanie znajdują następujące środki: finasterydy, minoxidil. Stosowana jest również mezoterapia igłowa, fototerapia, laseroterapia oraz zabiegi wykorzystujące pole magnetyczne.

Profilaktyka – prawidłowa pielęgnacja włosów?

Piękne, zadbane włosy sprawiają, że dana osoba zyskuje sporo na atrakcyjności. Wszakże, to czynnik, który ma bardzo duży wpływ na urodę. Nic więc dziwnego w tym, że zabiegi pielęgnacji włosów są jednymi z najbardziej popularnych.

W przypadku zdiagnzoowanego łysienia plackowatego, wiele osób zapomina o prawidłowej pielęgnacji, co niestety odbija się na kondycji skóry głowy i pozostałych włosów. Warto przy tym zdać sobie sprawę, że niektóre teorie zakładają, iż nieprawidłowa pielęgnacja skutkuje nasileniem defektów.

Na czym polega pielęgnacja włosów?

Zabiegów, które mają na celu poprawić kondycję i wygląd włosa jest mnóstwo. Samych typów jest co najmniej kilka. Do najpopularniejszych zabiegów zaliczamy:

  • zabieg odżywiania włosów
  • zabiegi higieniczne (kąpiel, mycie)
  • zabiegi ochronne (olejowanie)
  • zabiegi wzmacniające, regenerujące (maskowanie)
  • zabiegi poprawiające wygląd (płukanki, stylizacja)

Jak odżywiać włosy?

Odżywianie włosów to zabieg, który można określić, że jest najwyższy rangą. Wszak, to jakie składniki zostaną dostarczone ma bardzo duży wpływ na kondycję i wygląd włosa. Odżywianie należy realizować przy wykorzystaniu specjalistycznych kosmetyków, odżywek do włosów dostosowanych do danego typu włosa.

Istotne jest również odżywianie od wewnątrz, tudzież to, czy dostarczamy niezbędne minerały i witaminy w diecie. 

Jak dbać o higienę włosów?

Zabiegi higieniczne to zdecydowanie najpopularniejsze procesy, bowiem realizowane są najczęściej. Mycie włosów to czynność, którą należy realizować z odpowiednią częstotliwością. Zależy ona od: typu włosa, poziomu zniszczenia oraz jego długości.

We wszystkich przypadkach zalecamy ograniczenie silnych detergentów i skorzystanie z preparatów naturalnych, zawierających jak najmniejszą ilość związków chemicznych.

Jak wzmacniać, regenerować i chronić włosy?

Zabiegi olejowania i maskowania, a także płukanki i kompresy to procesy dodatkowe, których realizacja nie jest konieczna, ale może znacząco wpłynąć na kolor (intensywność), objętość (zwiększyć ją) oraz ogólną kondycję włosa.

W tym przypadku można korzystać zarówno z gotowych kosmetyków, jak i domowych receptur (np płukanki ziołowe, kompresy z drożdży). Warto jednak pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej. 2-3 zabiegi w ciągu tygodnia to maksimum. Zbyt częste poddawanie włosów zabiegom, może przynieść odwrotny efekt do oczekiwanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *