Psychoterapia z czego wynika jej popularność?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat zdrowia psychicznego. Problemy przestają być tematem tabu, a psychoterapia częściej przewija się w rozmowach między ludźmi. Z czego to wynika? Czy pojawiła się pewnego rodzaju moda na spotkania z psychoterapeutą? A może to realna potrzeba i szansa na nowe, lepsze życie?

Powody bywają różne, cel się nie zmienia

Każda terapia jest inna. To przede wszystkim indywidualne spotkanie, w którego czasie można odbyć podróż w głąb siebie. Niekiedy zaczyna się od niepokojących sygnałów, takich jak bezsenność, brak energii, poczucie tracenia czasu i podążania w niewłaściwym kierunku. Czasem wydaje się, że całe życie legło w gruzach i pomoc potrzebna jest natychmiast. Kolejnym krokiem jest podjęciem decyzji o spotkaniu z terapeutą. Nie jest to łatwe, ponieważ część pacjentów obawia się kontaktu z obcym człowiekiem, którym jest psychoterapeuta i opowiadania mu o swoich trudnościach. Wystarczy jednak przekroczyć próg gabinetu, by odzyskać spokój. Rozmowy toczą się w profesjonalnej atmosferze, a jednocześnie ma się pewność, że po drugiej stronie znajduje się osoba godna zaufania. Wyrażanie swoich myśli natomiast poszerza świadomość i sprawia, że pacjent inaczej postrzega siebie i swoją sytuację. Kilka trafnych pytań, wiele trudnych odpowiedzi. Dobra psychoterapia jest długim procesem, ale przynosi realne efekty. Przykładem może być Olsztyn i jego mieszkańcy, którzy zauważają, że choć powody uczęszczania na terapię są różne, cel jest jeden. Chodzi o lepsze życie.

Droga do rozwoju osobistego

Dobry psychoterapeuta pomaga w zrozumieniu schematów zachowań, własnych lęków, blokad i obaw związanych z codziennością. Nic więc dziwnego, że terapia bywa też rozumiana jako rozwój osobisty. Każdy człowiek ma jakieś trudności, a ich przepracowanie pozwala na większe wykorzystywanie własnego potencjału. Niezależnie od tego czy zamieszkuje się Olsztyn, Warszawę, Londyn czy jakiekolwiek inne miejsce na świecie, ludzie wszędzie borykają się z kompleksami i niewłaściwymi wzorcami rodzinnymi. Chcą spełniać swoje marzenia, ale boją się, że nie są wystarczająco silni i nie poradzą sobie z kolejnymi wyzwaniami. Chcą tworzyć zdrowe relacje, ale popełniają błędy i zapominają, że wszystko w życiu tak naprawdę zaczyna się od relacji ze samym sobą. Przebyta psychoterapia pozwala sobie to uświadomić i bardziej panować nad swoimi decyzjami.

Psychoterapia – moda czy realna potrzeba?

Olsztyn jest idealnym przykładem na to, że terapia staje się coraz bardziej popularna. Wynika to też z faktu, że dawniej dostępność do specjalistów była dużo gorsza. Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, czym jest psychoterapia, a psychoterapeuta kojarzył im się z ekstrawagancką zachcianką bogaczy. Tymczasem świat się bardzo rozwinął. Każdy chciałby osiągnąć w życiu coś więcej i przede wszystkim być szczęśliwym. Współcześnie terapia rekomendowana jest dla różnych grup wiekowych. Korzystają z niej dzieci, młodzież i dorośli. W trakcie spotkań leczy się różne zaburzenia i choroby, takie jak traumy, depresje i bulimie. Możliwe są spotkania indywidualne lub rodzinne. W tym drugim przypadku psychoterapeuta pomaga uporać się z problemami wychowawczymi lub wspiera rodziców decydujących się na adopcję dziecka, którzy chcą zapewnić mu jak najlepsze wsparcie i odpowiednią opiekę. Przyglądając się tym wszystkim tematom, można szybko dojść do wniosku, że nie mamy do czynienia z modą, a z prawdziwymi ludzkimi potrzebami i zdrowiem.